PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35454}

Show

6,3 39 035
ocen
6,3 10 1 39035
5,2 16
ocen krytyków
Show
powrót do forum filmu Show

Nie chciało mi się zakładać dwóch osobnych wątków, więc postanowiłem zrobić dwa w jednym:)

1.Czarny humor.
Ten film to naprawdę niezła komedia. Niektóre dialogi czy monologi  aktorów są naprawdę wyborne. Ale czy ten film nie powinien być traktowany również jako czarna komedia? Jak myślicie? Moim zdaniem zawiera jej znamiona, bo w niektórych wypowiedziach / wywodach bohaterów nie brakuje ironii.

2. Nawiązania do innych filmów / seriali / programów.
Zapewne wszyscy wiemy (bo to widać, słychać i czuć :)) że film jest inspirowany pierwszym reality show w Polsce - programem Big Brother. Mamy tu mnóstwo nawiązań takich jak: dom gdzieś na odludziu i odcięty od świata, słynna kąpiel pod prysznicem - nawet jedna z uczestniczek ma tak samo na imię jak jedna z bohaterek pierwowzoru owej sceny - przypadek? oczywiście, że nie:) Co jeszcze? Spiżarnia, wielka siostra, czy prywatny pokój - zamiast słynnego pokoju zwierzeń.
Natomiast oprócz oczywistego, czyli zbieżności z I edycją Big Brothera, po niedawnym obejrzeniu filmu ponownie, dostrzegłem nawiązania czy podobieństwa do jeszcze kilku innych programów TV, a mianowicie:
1. Wyprawa Robinson - reality show wzorowane na amerykańskiej edycji "Survivor".
Scena gdy motorówką, czy tam inną łodzią uczestnicy płyną na wyspę, do złudzenia przypomina i kojarzy mi się z pierwszym odcinkiem "Robinsona", grupa uczestników programu płynęła na bezludne wyspy w Malezji. Sam fakt, że i tu i tu uczestnicy są na wyspie, które co prawda znacznie różnią się otoczeniem, ale idea jest ta sama.
2. 13 posterunek - polski serial komediowy.
Nie wiem czy to ktoś zauważył i tak samo jak ja zinterpretował, ale gdy "wielka siostra" kazała uczestnikom udawać i zachowywać się tak, jakby Monika dalej była w domu (ukartowano jej śmierć dla większej oglądalności i wyszła z programu) Czarek poszedł do tej kuchni i zaczął "nawalać" różnymi przedmiotami w powietrze, czy w podłogę (celem obnażenia ściemy producentów, że niby Monika dalej jest w domu) wykonując przy tym te swoje dziwaczne i głupie ruchy rodem z 13 posterunku właśnie:)
Znamienny jest tu fakt, że w tamtym serialu - tak samo jak tutaj, główny bohater grany przez Pazurę ma na imię Czarek. Ponadto reżyser obu tych produkcji także jest ten sam. Przypadek? Raczej nie. Jestem niemal w 100 % pewny, że ta scena była zamierzona i wzorowana na tej z serialu o policjantach.
3. Google Box. Przed telewizorem - program typu reality show telewizji TTV.
W tym przypadku oczywiście nie może być mowy o żadnym nawiązaniu filmu "Show" do tego programu, ponieważ program ten pojawił się w TV jakieś 10 lat później.
Niemniej jednak sceny, gdzie postronne osoby oglądają transmisję z programu w swoich domowych odbiornikach, i na gorąco komentują aktualne wydarzenia, skojarzyły mi się właśnie z tym programem. Ciekawe czy macie podobnie:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones